Az életben sorra kell döntéseket hoznunk. Nehezebbeknél nehezebbeket. Ahhoz, hogy helyesen döntsünk, nyugodtnak kell lennünk, tiszta fejjel kell gondolkodnunk. És mindezek előtt a legfontosabb az, hogy nagyon jól kell ismernünk önmagunkat. Az életben ez elengedhetetlen. Én úgy érzem, hogy elég jól ismerem magam, és szeretnénk néhány gondolatot megosztani Veled, hogyan ismerhetjük meg önmagunkat.
Ha lefekszel, mi az első gondolatod? Az, hogy de jó, hogy vége van a napnak? Végre álmodozhatsz, olyan helyeken járhatsz, ahol jól érzed magad, olyannak álmodod meg magad, ami neked tetszik, de valójában az nem te vagy?
Ha reggel felkelsz, mi az első gondolatod? Az, hogy a fenébe is, megint egy új nap, amit végig kell küszködni? Az, hogy ma rengeteg tennivalód lesz, és nem tudsz végezni a felével sem? Utálod, amit egész nap csinálnod kell?
Ha döntési helyzet előtt állsz, és nem tudod, hogy mit kellene tenned, és mikor már majdnem döntést hoztál, akkor elbizonytalanodsz, és nem teszel semmit, vagy rossz döntést hozol? Nem tudod elkülöníteni, hogy mi a helyes és mi a helytelen?
Nem szívesen mész ki az utcára? Sokat gondolkodsz szomorú, lehangoló dolgokon? Fogalmad sincs, hogy miért, de sírhatnék jön rád hirtelen, akár az utcán is?
Nem vagy egyedül! Rengeteg ember küszködik ilyen vagy ehhez hasonló problémákkal kortól és nemtől függetlenül. Olvasd el a tanácsaimat, ha nem válik be, nem vesztesz semmit, de ha beválik, akkor sokat nyerhetsz!
Amikor úgy érzed, hogy boldog vagy, ülj le egy csendes, kevésbé forgalmas helyen. Ha van kedvenc helyed, akkor sétálj el oda. Kezdj el gondolkozni az életeden, mi alakult rosszul és jól. Tiszta fejjel állíts fel magadnak nem túl szigorú erkölcsi normákat, törvényeket, amelyekhez bártan nyúlhatsz a hét bármely napján, ha problémák merülnek fel az életedben. Ha elbizonytalanodsz, ezek segítségedre lesznek. Csak bízz magadban, hogy akkor jól döntöttél. Azonban, ha az adott szituáció megkívánja, akkor változtathatsz a szabályaidon. S ha szükséges, a saját értékrendeden szigoríthatsz is.
Vegyél elő egy tollat és egy lapot, és írd le két külön oszlopba a jó és a rossz tulajdonságaidat. Majd húzd alá azokat, amelyek mindkettőhöz tartoznak. Majd ugyanezt készíttesd el a barátaiddal és a családtagjaiddal is, és hasonlítsd össze a sajátodat a többiekével, és együtt beszéljétek meg, vitassátok meg a különbségeket.
Ha reggel nehezen megy a felkelés, félsz attól, hogy mi minden vár még ma rád, akkor ne gondolkozz túl előre. Kis lépésekben haladj! Egyszerre csak egyet lépj! Beszéld meg magaddal, ha megcsörren a vekker, csak arra gondolsz, hogy fel kell kelned. Ha ezt megtetted, akkor gondolj a következő lépésre. Amikor már felkeltél, a következő hogy kimész a fürdőszobába. Ne nézz túlságosan előre, mert megrémíthet. Jön, aminek jönnie kell, akkor, amikor jönni fog.
Otthon alakíts ki például a szobádon belül egy olyan részt, ami csak a tied, ahol „elbújhatsz”, és biztonságban érezheted magad. Választhatsz egy/több kedvenc helyet is, ami „lelki fröccsként hat rád” .
Olyan emberekkel vedd magad körül, akik a bajban is melletted álltak, megértenek téged, és hallgatni is tudnak. Bíznod kell bennük. Persze, tudom, hogy ez nem könnyű. Egyszerre csak keveset „adj ki magadból”, csak résnyire tárd ki a szíved, és ha nem éltek vissza a bizalmaddal, akkor egyre nagyobbra tárd ki feléjük szíved ablakát. Jogosan félhetsz attól, hogy csalódás ér majd. A csalódásokat nem lehet elkerülni. Az élethez a jó és a rossz dolgok is hozzátartoznak. De ha félsz, és nem kockáztatsz, nem fogsz élni. Mert öröm és bánat nélkül nem élet az élet. Csak egy sötét árny, amelyben te félholtként küszködsz.
Ha sok a felesleges szabadidőd vagy épp kevés, akkor is válassz magadnak egy hobbit, ami kikapcsol, gondtalanná tesz, leveszi rólad a hétköznapok terheit. Pl.: Ha szereted a filmeket, akkor legalább heti kétszer nézz meg egyet egyedül vagy a barátaiddal. A filmek lehetnek újabbak vagy akár az agyonra nézett kedvenceid is! Ha kedveled a könyveket, nézz körül a könyvtárban, mi a te ízlésednek megfelelő, és ragadd meg. Ha szeretsz zenét hallgatni vagy táncolni, akkor hétvégente járj el szórakozni. Ha kreatív vagy, akkor fűzz gyöngyöt, varrj, és még sok más mókás kreatív dolgot is kipróbálhatsz. Ha szeretsz enni, akkor főzz vagy süss valami finomat. Az étkezés legyen egy kis szertartás, amely egy biztos pontnak számít a te életedben. Bármit választasz, a szempont az legyen, hogy örömmel csináld!
Töltsd a szabadidőd jelentős részét a természetben, parkokban vagy játszótereken. Kapcsolódj ki, ne gondolkozz, csak válj eggyé a világmindenséggel, és örülj minden gyereknek, aki először ment egyedül a biciklijével, a madárnak, aki megtalálta a párját, vagy a fáknak, amiért árnyékot adnak neked. Kellemes nyári estéken feküdj ki a fűbe, és nézd a csillagokat, napközben pedig a kék eget és a felhőket. A záporesők elől ne bújj el, bátran menj ki, és sétálj! Ősszel ugorj bele a pocsolyákba, húzd össze a leveleket, és huppanj bele. Télen csinálj hóangyalkát, hógolyózz, aztán igyál egy meleg kakaót vagy teát a meghitt kuckódban. Naponta egyél egy kis szelet csokit, ami energiát ad, és aktivizálja a boldogsághormonokat! Egy kis csoki az ember külsejének sem árt!
Szánjunk időt a testünk „karbantartására” is. Válasszunk magunkat egy sportot. Ha azonban nincs rá időnk, hogy aktívan sportoljunk, akkor sétáljunk sokat, akár reggel a munkába, iskolába. Hétvégente menjünk el kirándulni, és piknikezzük a szabadban. Már a régi bölcsek is tudták:„Ép testben ép lélek”
A számunkra fontos dolgokat, pillanatokat, eseményeket örökítsük meg, hogy szomorúbb napjainkon visszanézhessük őket, és kellő pozitív energiával töltsenek fel bennünket. A pillanatokat írjuk le egy cetlire és rejtsük egy faládikába. A családtagjainkat, barátainkat és a számunkra fontos eseményeket fotózzuk vagy kamerázzuk le. Azonban ezeket nem csak akkor nézhetjük vissza, ha boldogtalannak érezzük magunkat, hanem akkor is, ha nagyon boldogok vagyunk.
Ha történtek veled rossz dolgok, amelyeket nem vagy csak nehezen dolgoztál fel, megpróbálhatod végleg lezárni magadban. Fogsz egy cetlit, ráírod ezt a bizonyos eseményt, majd elégeted. És a hamuval és füsttel együtt elszáll belőled a rossz és kellemetlen érzés. Vagy akár hajtogass papírhajót, írd rá a gondokat, és ereszd el egy patak felszínén. Így a lelked nyugalomra talál majd.
Már nagyon régóta kimutatták, hogy az állatok közelsége, az, hogy az ember megsimogatja őket, gondoskodhat róluk, jót tesz a léleknek. Ha nem vagy allergiás, akkor menj el egy menhelyre és hagyd, hogy a megfelelő személyiségű kutya rádtaláljon, és boldoggá tegyen. Bármilyen állatot is választasz, mindért felelőséggel kell tartoznod. Ha úgy érzed, hogy ez túl nagy lépés, akkor először vásárold tele a lakást növényekkel. Ha a virágok kellemesen érzik magukat, bártan próbálkozhatsz egy állattal is!
Fontos, hogy hasznosnak érezd magad! Naponta egyszer legalább tégy egy önzetlen cselekedetet. Adj egy kóbor állatnak enni, adakozz, segíts egy idős embernek cipleni a holmiját, vagy akár vidd le otthon a szemetet! Jó érzés, hogy vagy!
Adj annyi szeretet mindenkinek, amennyit csak tudsz! Előbb utóbb a szeretet dupla annyian fogják viszonozni! Az élet túl rövid ahhoz, hogy ne élvezzük, hogy csak szomorkodjunk!
Át kell hogy járja a testünket lelkünket a harmónia. Fontos, hogy legyen valami hasznos célunk az életben, amiért érdemes küzdeni, és nem ártunk vele senkinek. És ahhoz, hogy boldogok legyünk emberi létünk alatt, keressünk kapaszkodókat, fogódzkodókat, amelyek erőt adnak a „harchoz”. Próbáljuk meg hobbit találni, ami gondtalanná tesz, elfeledteti velünk a gondokat. Fejezzük ki önmagunkat, érzéseinket, gondolatainkat, véleményünket! Olvassunk! Táncoljunk! Fessünk! Rajzoljunk! Fotózzunk! Írjunk! Szavaljunk! Énekeljünk! Zenéljünk! Éljünk! Éljünk igazán boldogan!
Petra
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.